Acer Nitro 17 AN17-41-R9LN
July 5, 2023
in Technology
Acer Nitro 17 AN17-41-R9LN
Share on FacebookShare on Twitter
Specifications
Acer Nitro 17 AN17-41-R9LN
Display
17.30 inch 16:9, 2560 x 1440 pixel 170 PPI, IPS, glossy: no, 165 Hz
Connections
1 USB 2.0, 2 USB 3.1 Gen2, 2 USB 4.0 40 Gbps, USB-C Power Delivery (PD), 1 HDMI, Audio Connections: 3.5mm, Card Reader: microSD
Networking
Size
height x width x depth (in mm): 28.9 x 400.2 x 293.3 (=1.14 x 15.76 x 11.55 in)
Operating System
Microsoft Windows 11 Home
Additional features
Speakers: Stereo, Keyboard: Chiclet, Keyboard Light: yes, 24 Months Warranty
Weight
3 kg (= 105.82 oz / 6.61 pounds) (= 0 oz / 0 pounds)
Pricecompare
Reviews for the Acer Nitro 17 AN17-41-R9LN
Ein toller Gaming-Allrounder
Source: HardwareLuxx German DE→EN
Single Review, online available, Long, Date: 06/18/2023
Comment
NVIDIA NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU: High-end graphics card for laptops based on the Ada Lovelace architecture. Offers 8 GB GDDR6 (128 Bit) and is configurable with a TGP of 35 – 115W (+ Dynamic Boost).
R7 7735HS: Mobile Octa-Core APU using Zen 3+ cores clocked at 3.2 to 4.75 GHz and a RDNA2 graphics adapter with 12 CUs clocked at up to 2,200 MHz. Refresh of the Ryzen 7 6800HS with 50 MHz higher Turbo clock speed.» Further information can be found in our Comparison of Mobile Processsors.
17.30″:
This large display size is used for laptops which are mainly intended for an use on a desk.
» To find out how fine a display is, see our DPI List.
3 kg:
In former years, this weight was representative for laptops with a 14-16 inch display-diagonal. Nowadays, 17 inch laptops weigh less than that.
» Further information can be found in our Notebook Purchase Guide.
Stefan Hinum, 2023-07- 4 (Update: 2023-07- 4)
>>> Read full article>>>
Tags: NitroNotebookchecktechnology
Previous Post
MSI Summit E16 Flip A13 VFT
Next Post
AMD Ryzen 7 7700X available with 30% discount on Amazon